“türkiye, Almanya İçin Yeşil Hidrojen Tedarikçisi Olabilir"

“türkiye, Almanya İçin Yeşil Hidrojen Tedarikçisi Olabilir"
Uluslararası Hidrojen Geliştirme Programı (H2-Uppp) Projesi kapsamında MENA bölgesinden Yurtdışındaki Alman Ticaret Odaları (AHK) ve Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit/Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ) temsilcileri bölgesel...

Uluslararası Hidrojen Geliştirme Programı (H2-Uppp) Projesi kapsamında MENA bölgesinden Yurtdışındaki Alman Ticaret Odaları (AHK) ve Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit/Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ) temsilcileri bölgesel bir çalıştay için İstanbul'da bir araya geldi. Bu kapsamda Alman Federal Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı Finansman Araçları ve Hidrojen Girişimleri Daire Başkanı Dr. Christian Storost'un da iştirak ettiği Yeşil Hidrojen Üreticileri Derneği (H2DER) temsilcileri ile bir toplantı düzelendi.Toplantıda Türkiye'nin yeşil hidrojen alanındaki potansiyeli ve sistem içindeki önemi vurguladı. Toplantıda konuşan Dr. Storost, "Türkiye, Almanya için yeşil hidrojen tedarikçisi olabilir" dedi.

Alman Federal Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı Finansman Araçları ve Hidrojen Girişimleri Daire Başkanı Dr. Christian Storost, Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (AHK Türkiye) organizasyonu ile İstanbul'da Yeşil Hidrojen Üreticileri Derneği (H2DER) üyeleri ile bir araya geldi. Toplantıda yeşil hidrojen üretiminde öncelikler, mevcut durum, kısa dönem hedefleri ve işbirliği olanakları masaya yatırıldı.

"YEŞİL HİDROJEN ÜRETİMİNDE DE TÜRKİYE OLARAK AVANTAJLIYIZ"

Yeşil Hidrojen Üreticileri Derneği (H2DER) Başkanı Yusuf Günay, iş birliği içinde yürümenin kaçınılmaz göründüğü vurguladı. Günay, "Almanya'nın Türkiye'ye ilgi ve desteğini görmek memnuniyet verici. Yenilenebilir enerjideki potansiyelimiz, yeşil hidrojen üretiminde de en değerli avantajımızdır. Kamunun kararlılığı ve hidrojen stratejimizin açıklanmış olması, çabalarımızı hızlandırıyor. Üyelerimiz arasında gerek Türkiye'nin gerekse dünyanın en önemli şirketleri de yer alıyor. Dünya hidrojen çağına girmiştir. Elbette çok eksik var. Üretimden ekipmana, fiyatlamadan mevzuata kadar, elbirliği ile bu eksiklikleri gidermeye çalışıyoruz. Almanya'nın Türkiye'yi değerli paydaş olarak görmesi, sektöre ivme kazandıracaktır" dedi.

"EUROPEAN BACKBONEö A TÜRKİYE'DE DAHİL OLABİLİR"

Günay, hidrojen çağında Türkiye'nin öncü ülkelerden olduğunu vurguladı. Bu nedenle toplantıda alınan kararlar ve öncelikli yapılması gerekenleri de şöyle sıraladı:

"Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızda, "hidrojenden sorumlu" bir bakan yardımcılığı makamı olması sürece çok yüksek ivme kazandıracaktır. Başta Almanya ve AB'nin hidrojen ihtiyaçları için en değerli tedarikçi olabiliriz. Bu nedenle, bu kapsamda görülen MENA ülkeleri arasında yer almalıyız. AB'nin boru hatlarının gösterildiği "European Backboneö haritalamasına Türkiye'nin boru hatları da entegre edilmeli. Saf yeşil hidrojen için bir boru hattı gündeme alınmalıdır. Alman Ekonomi ve İklim Bakanlığı yapılarıyla iş birliği içinde Hidrojen sektörüne yönelik eğitim programları düzenlenecek. Alman hidrojen sektörü paydaşlarıyla, Almanya'da bir araya gelinecek ve Türkiye'ye yatırımları, iş ortaklıkları için teşvik edici bilgilendirmeler yapılacak."

Almanya Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı Finansman Araçları ve Hidrojen Girişimleri Daire Başkanı Dr. Christian Storost ise H2DER üyeleri ile buluşmasından büyük memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Dr. Storost, toplantının çok verimli geçtiğini, toplantıda öne çıkan soru ve sorunların çözümü konusunda iş birliğine ve desteğe hazır olduklarını belirtti.

"POTANSİYEL KEŞFEDİLECEK KADAR GENİŞ VE DEĞERLİ"

AHK Türkiye adına toplantıyı organize eden Kamu ile Teşvikli Projeler, Pazar Araştırmaları ve Fuarlar Bölüm Müdürü Pauline Seyfert, "Türkiye -Almanya işbirliği yeşil hidrojen alanında da gelişmeye çok uygun. İş birliği olanakları ve potansiyel keşfedilecek kadar geniş ve değerli. Ortak çalışmalarımız hızla devam edecek" dedi.

Türkiye'de de uzun yıllardır teknik iş birliği konusunda Almanya adına faaliyet gösteren Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu GIZ, MENA bölgesi temsilcileri ile birlikte toplantıya katıldı. GIZ Türkiye, Proje Direktörü Bülent Cindil, mevcut H2-Uppp Programı kapsamında ortak çalışmalar ve eğitim programları ile Türkiye'deki yeşil hidrojen sektörü gelişiminin desteklenmesinin planlandığını söyledi.

H2-UPPP PROJESİ HAKKINDA

Türkiye'de Ekim 2022'den itibaren, AHK ve GIZ iş birliğinde, Almanya Federal Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı'nın hidrojen teşvik Projesi yürütülmektedir. Proje, yeşil hidrojen ve PtX pazarlarının yanı sıra özel sektör ve kamu sektörüyle yakın işbirliği içinde ilgili pilot projelerin geliştirilmesini teşvik etmeyi amaçlamaktadır.