Tarlada 5 TL, Marketlerde 25 TL: Çiftçi ve Tüketici Arasında Fiyat Uçurumu Ne Zaman Bitecek?

Tarlada 5 TL, Marketlerde 25 TL: Çiftçi ve Tüketici Arasında Fiyat Uçurumu Ne Zaman Bitecek?
Kilis'in bereketli topraklarında domates fidelerini toprakla buluşturan çiftçiler, ilk domates hasadını gerçekleştirdi. 9 bin dekar alanda yetiştirilen domates, yüksek rekolteyle çiftçilerin yüzünü güldürdü. Ancak tarlada 5 TL'den satılan domatesin marketlerde 25 TL'ye alıcı bulması, çiftçileri mağdur ediyor.

Kilis'in Polateli ilçesinden Türkiye'nin her bölgesine domates gönderildiğini belirten Kilis Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Güven Özdemir, "9 bin dekar alanda domates üretimi yapılıyor. 3-4 ay önce fidelerini toprakla buluşturan üreticiler, fiyatların yüksek olmasını beklerken, geçen seneki fiyatlarla aynı satılması çiftçileri mağdur etti. Tarlada en fazla 5 TL'den alıcı bulan domates, marketlerde 25 TL'den satışa sunuluyor. Çiftçi üretiyor, aracılar kazanıyor. Çiftçi umudunu kaybetmedi. Rekoltenin yüksek olmasından dolayı üreticiler umudunu ikinci ve üçüncü kırıma bıraktı" dedi.

"Kavurucu sıcak altında zorlu mesai"

Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte tarlaya gelip hasada başlayan üreticiler ve tarım işçileri, kavurucu sıcak altında zorlu bir mesai yapıyor. Çiftçi İbrahim Halil Çağlı, "45 derece sıcaklığın altında zorlu mesaimiz başladı. Dönümünden 15 ton rekolte beklediğimiz tarlada yüksek rekolte beklentimiz var. Geçen sene domatesi tarlada 5 TL'den satıyorduk, bu sezon da aynı fiyatlardan alınırken marketlerde 25 TL'ye satılıyor" ifadelerini kullandı.

"Marketlerde 25 TL, tarlada 5 TL: Emeğimizin karşılığını alamıyoruz"

Hasat yaparken hissedilen sıcaklığın 40-45 derece bandında olduğunu söyleyen çiftçi Ayşe Çağlı, "Marketlerde 25 TL'den satılan domatesimiz 5 TL ve altına aracılar bizlerden alması bizi çok üzüyor ve bu şekilde emeğimiz boşa gidiyor. Sabah ezanından sonra tarım işçileriyle birlikte tarlaların yolunu tutarak kavurucu sıcağın altında zorlu mesaimize başladık. Beklentimiz 10 ile 15 TL arasındayken 5 TL'den satılıyor" diye konuştu.