Siemens Yılın Üçüncü Çeyreğinde Serbest Nakit Akışında Yüzde 29 Artış Sağladı

Siemens Yılın Üçüncü Çeyreğinde Serbest Nakit Akışında Yüzde 29 Artış Sağladı
Siemens AG, 2023 yılı üçüncü çeyrek büyüme rakamlarını açıkladı. Buna göre, siparişler karşılaştırılabilir bazda yüzde 15 artarak 24,2 milyar Euro'ya yükseldi.

Siemens yılın üçüncü çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını açıkladı

Siemens AG, 2023 yılı üçüncü çeyrek büyüme rakamlarını açıkladı. Buna göre, siparişler karşılaştırılabilir bazda yüzde 15 artarak 24,2 milyar Euro'ya yükseldi. Gelir karşılaştırılabilir bazda yüzde 10 artışla 18,9 milyar Euro oldu. Endüstriyel İş Kolu kârı, Akıllı Altyapı ve Dijital Endüstrilerdeki artışla 2,8 milyar Euro olarak gerçekleşti. Net gelir 1,4 milyar Euro oldu. Grup düzeyinde serbest nakit akışı yüzde 29 oranında artışla 3,0 milyar Euro olarak gerçekleşti. Siemens Energy yatırımı hariç olmak üzere, 2023 mali yılı için satın alma fiyatı dağıtımı (PPA) öncesi gelir artışı ve hisse başına kazanç (EPS) için grup seviyesindeki beklenti teyit edildi.

Siemens AG, 2023 yılının üçüncü çeyreğinde tüm endüstriyel iş kollarında gelir artışıyla kârlı büyümesini sürdürdüğünü duyurdu. Sipariş-satış oranında 1,28 gibi bir rakama ulaşılırken, bakiye siparişler 110 milyar Euro olarak açıklandı. Siemens, 2023 mali yılı için grup seviyesindeki beklentiyi teyit ederek, yüzde 9 ila yüzde 11 arasında gelir artışı ve Siemens Energy yatırımı hariç olmak üzere, satın alma fiyatı dağıtımı muhasebesi öncesi hisse başına kazanca (PPA öncesi EPS) ilişkin 9,60 ila 9,90 euro beklentisini sürdürdü.

"BU ÇEYREKTE DE REKABET GÜCÜMÜZÜ ORTAYA KOYDUK"

Siemens AG Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Roland Busch konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada "Bu çeyrekte de kârlı büyüme elde ettik ve tüm iş kollarımızdaki rekabet gücümüzü ortaya koyduk. Özellikle Çin'de ve kısa dönemli işlerde talebin normalleştiğini gördük. Bir kez daha güçlü ve dirençli bir finansal performans ortaya koyduğumuz için çok memnunum. Yüksek değerli büyüme yaratma ve müşterilerimizin dijital dönüşüm ve sürdürülebilirlik yolculuklarını hızlandırma stratejimizi uygulamaya devam ediyoruz" dedi.

"DEĞER YARATMAYA DEVAM ETMEMİZİ SAĞLAYACAK İDEAL BİR KONUMDAYIZ"

Siemens AG Finans Direktörü Ralf P. Thomas ise şöyle konuştu:

"Mükemmel serbest nakit akışımız, üçüncü çeyrekte de iş kollarımızın güçlü performansını yansıtmaya devam etti. Moody's'in kredi notumuzu yükseltmesi de finansal gücümüzün bir diğer göstergesi. Hissedarlarımız, müşterilerimiz ve çalışanlarımız için değer yaratmaya devam etmemizi sağlayacak ideal bir konumdayız."

ENDÜSTRİYEL İŞ KOLLARI GELİR ARTIŞI SAĞLADI

Siemens'ten yapılan yazılı açıklamada büyüme rakamlarına ilişkin şu bilgilere yer verildi:

"2023 yılının 3. çeyreğinde gelirini karşılaştırılabilir bazda yüzde 10 artırarak 18,9 milyar Euro'ya yükseltti (2022 2. çeyrek: 17,9 milyar Euro). Siparişler de karşılaştırılabilir bazda yüzde 15 artarak 24,2 milyar Euro seviyesini gördü (2022 3. çeyrek: 22,0 milyar Euro).

"Endüstriyel İş Kollarındaki kâr, Akıllı Altyapı ve Dijital Endüstrilerdeki önemli kâr artışı da dâhil olmak üzere 2,8 milyar Euro olarak gerçekleşti (2022 3. çeyrek: 2,9 milyar Euro). (2022'nin 3. çeyreğindeki kâr, Yunex'in satışından elde edilen 739 milyon Euroluk kazancı da kapsamaktadır).

"Kâr marjı yüzde 15,3 olarak gerçekleşti (2022 3. çeyrek: yüzde 17,0). Net gelir, Siemens Energy AG hisselerindeki değer düşüklüğü ve Rusya ile ilişkili etkiler nedeniyle 2022'nin 3. çeyreğinde 1,5 milyar Euro'luk net zararın ardından, 4. çeyrekte 1,4 milyar Euro'ya yükseldi. Siemens Energy yatırımı, 2023 yılının 3. çeyreğinde esas olarak Siemens Energy'nin vergi sonrası zararına katılım nedeniyle 0,6 milyar Euro zarar kaydetti. Buna karşılık gelen PPA öncesi EPS 1,78 euro olarak kaydedildi (2022 3. Çeyrek: negatif 1,85 Euro). Siemens Energy yatırımından kaynaklanan zarar hariç tutulduğunda, PPA öncesi EPS 2,60 Euro olarak gerçekleşti.

"Grup düzeyinde sürdürülen ve durdurulan faaliyetlerden elde edilen serbest nakit akışı 3,0 milyar Euro ile olağanüstü bir seviyeye ulaştı (2022 2. çeyrek: 2,3 milyar Euro). Bu kayda değer iyileşmenin başlıca nedeni, tüm endüstriyel iş kollarındaki güçlü nakit girişlerinin yanı sıra Endüstriyel İş Kollarında yaratılan 3,1 milyar Euro'luk (2022 3. çeyrek: 2,5 milyar Euro) çok güçlü serbest nakit akışıydı."

KÂR YÜZDE 24 ARTIŞLA 1,1 MİLYAR EURO'YA ULAŞTI

Açıklamanın devamında şöyle denildi:

"Dijital Endüstriler iş kolunda gelir, karşılaştırılabilir bazda toplam yüzde 11 artarak 5,3 milyar Euro'ya ulaştı. Büyümenin kaynağında özellikle fabrika otomasyonu ve proses otomasyonu başta olmak üzere otomasyon iş kolu bulunuyor. Siparişler, önceki dönemlerde proaktif müşteri satın alımlarından yararlanan otomasyon iş kollarındaki siparişlerdeki gelişmeler nedeniyle karşılaştırılabilir bazda yüzde 35 azalarak 4,1 milyar Euro'ya geriledi. Siparişler Çin başta olmak üzere tüm bölgelerde azaldı. Buna karşılık, imzalanan büyük sözleşmeler sayesinde yazılım iş kolundaki siparişler arttı. Kâr yüzde 24 artışla 1,1 milyar Euro'ya ulaşırken, kâr marjı yüzde 21,1 olarak gerçekleşti. Her iki artış da daha yüksek kapasite kullanımı ve yüksek marjlı ürün bileşenlerinin bulunabilirliğinin artmasıyla birlikte ürün seçkisinin daha elverişli hale gelmesi sayesinde mümkün oldu.

"Akıllı Altyapı iş kolu siparişleri 5,4 milyar Euro ile 2022 yılının 3. çeyreğindeki en yüksek seviyeye yaklaştı. (Bu dönemde özellikle kısa dönemli işlerde proaktif müşteri satın alımları etkili olmuştu.) Siparişlerdeki artışın başlıca nedeni, veri merkezlerine yönelik bir dizi büyük sipariş ve batarya üreticileri ile güç dağıtım müşterilerinden gelen siparişler sayesinde elektrifikasyon iş kolunda kaydedilen kayda değer büyümeydi. Gelir tüm iş kollarında karşılaştırılabilir bazda yükselerek toplamda yüzde 15 artışla 4,9 milyar Euro seviyesini gördü. Özellikle elektrikli ürünler ve elektrifikasyon iş kollarında güçlü büyüme kaydedildi. Kâr yüzde 37 artarak 769 milyon Euro'ya ulaştı. Kâr marjı 2022 yılının 3. çeyreğindeki yüzde 12,9'a kıyasla yüzde 15,6 olarak gerçekleşti.

"Mobilite iş kolu, 8,3 milyar Euro ile yine rekor düzeyde bir çeyrek sipariş alımı gerçekleştirdi. Bu güçlü artış, Mısır'da anahtar teslim bir raylı sistemin ilk hattı için 2,5 milyar Euro'luk bir siparişin ve Almanya'da banliyö trenleri için 2,1 milyar Euro'luk bir siparişin alınması da dahil olmak üzere bir dizi önemli sözleşmenin imzalanması sayesinde kaydedildi. Gelir karşılaştırılabilir bazda yüzde 12 artışla 2,6 milyar Euro'ya yükseldi. Bileşenlerin daha kolay bulunur olması sayesinde bakiye siparişlerin tamamlanma oranının artmasıyla birlikte büyüme kaydedildi. Bu büyümeye tüm iş kolları katkı sağladı.

"Grup özelinde Siemens, kur çevrimi ve portföy etkilerinden arındırılmış olarak yüzde 9 ila yüzde 11 aralığında karşılaştırılabilir gelir büyümesi ve 1'in üzerinde bir sipariş-satış oranına ulaşma beklentisini sürdürüyor. Dijital Endüstriler iş kolu, 2023 mali yılında yüzde 13 ila yüzde 15 arasında karşılaştırılabilir gelir artışı elde etmeyi bekliyor (önceki beklenti seviyesi: yüzde 17 ila 20). Kâr marjının ise yüzde 22 ila yüzde 23 arasında olması bekleniyor (önceki beklenti seviyesi: yüzde 22,5 ila yüzde 23,5).

"Akıllı Altyapı iş kolu, 2023 mali yılında karşılaştırılabilir gelir artışında yüzde 14 ila yüzde 16 arasında büyüme ve yüzde 14,5 ila yüzde 15,5 aralığında kâr marjı beklentisini sürdürüyor. Mobilite iş kolu ise 2023 mali yılında karşılaştırılabilir gelir artışında yüzde 10 ila yüzde 12 arasında büyüme ve yüzde 8 ila yüzde 10 aralığında kâr marjı beklentisini koruyor.

"Siemens, 2023 mali yılının ilk dokuz ayında net gelire 902 milyon Euro ve buna karşılık gelen 1,14 Euro'luk PPA öncesi EPS katkısı sağlayan Siemens Energy yatırımı hariç olmak üzere, endüstriyel iş kollarındaki kârlı büyümenin 2023 mali yılında PPA öncesi EPS'yi 9,60 ila 9,90 Euro aralığına yükseltmesi beklentisini sürdürüyor."