Siemens Türkiye'den Enerji Verimliliği Projesi İle Yüzde 68 Tasarruf

Siemens Türkiye'den Enerji Verimliliği Projesi İle Yüzde 68 Tasarruf
Siemens Türkiye, şirketlere sunduğu ihtiyaca özel enerji verimliliği projeleri ile sürdürülebilirlik ve tasarruf hedeflerine katkı sağlamaya devam ediyor.

Siemens Türkiye, şirketlere sunduğu ihtiyaca özel enerji verimliliği projeleri ile sürdürülebilirlik ve tasarruf hedeflerine katkı sağlamaya devam ediyor. Şirketin Starwood Orman Ürünleri Tesisleri'ndeki enerji verimliliği projesi ile; üretimde yüzde 68'e varan oranda enerji tasarrufu, yıllık 400 bin Euro'nun üzerinde maliyet tasarrufu ve yaklaşık 4 bin ton karbon emisyonu azaltımı sağlandı.

Türkiye entegre ağaç sektöründe tek çatı altında en yüksek üretim hacmine sahip Starwood İnegöl Fabrikası'ndaki 13 ayrı ünitede enerji verimliliği projesini hayata geçiren Siemens Türkiye, üretimde yüzde 68'e varan enerji tasarrufu sağladı. Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Dr. Hüseyin Gelis, "167 yıllık tecrübemiz ile yenilikçi, verimli, enerji tasarruflu çözümler sunmaya ve gelecek için bugünün dönüşümüne hız kazandırmaya devam ediyoruz" dedi.

GELİS: ÇALIŞMALARIMIZI KARARLILIKLA SÜRDÜRÜYORUZ

Hüseyin Gelis, iş birliğine ilişkin değerlendirmesinde, Siemens Türkiye'nin DNA'sında bulunan sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak için çalışmalarını kararlılıkla sürdürdüğünü belirterek, şunları söyledi:

"Siemens Türkiye olarak gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak hedefi ile var gücümüzle çalışıyoruz. 167 yıllık tecrübemiz ile yenilikçi, verimli, enerji tasarruflu çözümler sunmaya ve gelecek için bugünün dönüşümüne hız kazandırmaya devam ediyoruz. Sunduğumuz çözümlerle, ülkemizin önde gelen kurum ve kuruluşlarının enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmasına yardımcı oluyoruz. Uzun yıllardır birlikte başarılı çalışmalara imza attığımız Starwood Orman Ürünleri ile örnek bir projeyi daha hayata geçirmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Bu projenin odağındaki sürdürülebilirlik bizim en önemli önceliklerimiz arasında bulunuyor. Starwood ile gerçekleştirdiğimiz ve hedeflenen rakamların üzerinde bir verimlilik sağladığımız bu enerji verimliliği projemizde de olduğu gibi, ihtiyacı olan kurum ve kuruluşlarla çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz."

OAL: PROJELERİN YÜZDE 30'LUK YATIRIM TUTARININ DEVLET TARAFINDAN DESTEKLENMESİ SAĞLANDI

Siemens Türkiye Dijital Endüstriler Genel Müdürü Kerim Oal da şu ifadeleri kullandı:

"Hayata geçirdiğimiz projelerle enerji tüketimi kayda değer ölçüde azalan müşterilerimiz, önemli maliyet tasarrufları elde edebiliyor" ifadelerini kullandı. Siemens Türkiye'nin, Starwood İnegöl Fabrikası'nda gerçekleştirdiği 13 projeden 2'sinde dünyada ilk kez uygulanan çalışmaların yapıldığını belirten Oal, sözlerine şöyle devam etti: "Siemens Türkiye, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından lisans verilen Enerji Verimliliği Danışmanlık şirketlerinden biri. Bu danışmanlığımız kapsamında, projeler için VAP (Verimlilik Artırıcı Proje) hazırlayarak, teşvik programına da dahil olduk. Böylece Starwood Orman Ürünleri'nin yaptığı yatırımın yüzde 30'luk kısmının devlet tarafından desteklenmesine olanak sunduk."

YILDIZ: SİEMENS TÜRKİYE İLE DÜNYADA İLK OLAN ÇALIŞMALARI HAYATA GEÇİRDİK

Starwood Orman Ürünleri CEO'su Hüseyin Yıldız ise projeye yönelik açıklamasında şöyle konuştu:

"Starwood olarak Türkiye'nin en büyük sanayi şirketleri arasında yer alıyoruz. Proseslerimizden kaynaklanan enerji tüketimi son derece yüksek olduğu için enerji yönetimi, üzerinde önemle durduğumuz bir konu. Sürdürülebilir üretim hedeflerimiz doğrultusunda, uzun yıllardır iş birliği yaptığımız ve sektördeki uzmanlığına güvendiğimiz Siemens Türkiye ile çalışmayı tercih ettik. Bu çalışma sonucunda Türkiye'de hatta dünyada ilk olan uygulamaları hayata geçirdik. Gerçekleştirdiğimiz projeler ile sistemlerimizde yüzde 68'e varan enerji tasarrufuna ulaştık ve karbondioksit emisyonlarımızda ciddi bir azalma sağlandı. Ayrıca tesislerimiz, ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi standardının gerekliliklerini tam anlamıyla yerine getiriyor."

ÖNLÜ: PROJE İLE ÖNEMLİ BİR ÇEVRESEL ETKİ OLUŞTURARAK DOĞAYA KARŞI SORUMLULUĞUMUZA KATKI SUNMUŞ OLDUK

Starwood Orman Ürünleri Proje Yöneticisi Nuri Önlü, "Bu koordinasyon Siemens Türkiye'nin uzman ekipleri tarafından çok başarılı bir şekilde yapılarak projenin zamanında hayata geçirilmesi sağlandı. Bu doğrultuda üretim prosesleri odaklı otomasyon ve yazılım uygulamaları; sürücü uygulamaları ve verimli motor dönüşümüne yönelik, dünyada başka bir teknoloji sağlayıcısı olmayan uygulamalar başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Çalışmamız, 1'i kaliteyi artırmak için uygulanan proses iyileştirmesi olmak üzere uygulanan 13 proje ile tamamlandı. Siemens enerji verimliliği servisleri sayesinde projelerin çoğu Enerji Bakanlığı tarafından VAP (Verimlilik Artırıcı Proje) teşvik mekanizmasına dahil edildi ve 530.000 euro yatırımla yıllık yaklaşık 7.140.000 kWh tasarruf ve 403.000 euro kazanç elde ettik. 12.642 ağaç eşdeğeri olan 3.947 ton CO2 emisyon azaltımı sayesinde önemli bir çevresel etki oluşturarak doğaya karşı sorumluluğumuza katkı sunmuş olduk" ifadelerini kullandı.