Para Uzmanından Altın İçin Yükseliş Tahmini! 2023 Yılında Gram Altının Fiyatı İçin Neler Söyledi?

Ekonomi Uzmanı İslam Memiş, yaptığı altın yorumları ile dikkatleri üzerine çekiyor. Gram ve çeyrek altının 2023 yılında ne kadar olacağı yönünde açıklamaları mevcut. İşte son dakika altın fiyat analizi...

Para Uzmanından Altın İçin Yükseliş Tahmini! 2023 Yılında Gram Altının Fiyatı İçin Neler Söyledi?

İslam Memiş, dolar ve altın ile ilgili önemli bir analiz yaptı. Gram altının kaç TL'ye ulaşacağı yönünde ifadeleri gündeme geldi. 2023 yılı itibarıyla altında ve dolarda bizleri neler bekliyor?

Yeni yılla birlikte vites artıran altının gramı 1130 lirayı aşarken, “2023’te altın hızlı bir yükselişle başlayacak.” diyen piyasaların bir bileni İslam Memiş; doları, altını ve altın alacak vatandaşları uyardı.

Yaşanan yükselişlerin yalnızca buz dağının görünen kısmı olduğunu belirten Memiş, altındaki yükselişin sene boyunca yaşanacağını ancak mart ayına kadar keskin bir yükseliş beklediğini belirtti. Memiş, mart sonuna kadar gram altının 1500 TL seviyelerini bulmasını beklediğini belirtirken, şu an için altının bütün döviz birimlerinden daha makul olduğunu aktardı.

"DOLARI UNUTUN"

Doları olan vatandaşlara da seslenen Memiş, 2023 yılında yatırım sepetine dolar eklemenin mantıklı olmadığını söyledi. Altın ve gümüşün bu yılın yıldızı olacağını belirten uzman isim, yabancı para birimi olarak sterlinde bir gelişme yaşanabileceği uyarısında bulundu.

"FED'İN BASKILARI ARTIK İŞ YAPMAYACAK"

Amerikan Merkez Bankası'nın (FED) sıkı para politikalarının 2022 yılında başarılı olduğunu aktaran Memiş, şunları kaydetti:

- "ABD ve Avrupa Merkez Bankası sıkı para politikasında kısmen başarılı oldular ve altının önünü kestiler ancak 2023 yılına girerken artık bu yıl kuralların değişeceğini söylemiştik."

- "Şu an yaşanan artış da bizim sözlerimizi doğrular nitelikte, ben bu artışın buzdağının görünen kısmı olduğunu düşünüyorum. Mart ayı sonuna kadar gram altında 1500 liraları görmek, yıl sonuna kadar aynı şekilde gram altının 2000 lirayı bulması gayet mantıklı öngörüler."