NASA'nın Lucy Uzay Aracı, Dinkinesh Asteroiti'nin 'Küçücük' Ayını Keşfetti

NASA'nın Lucy Uzay Aracı, Dinkinesh Asteroiti'nin 'Küçücük' Ayını Keşfetti
Lucy uzay aracı, Dinkinesh adlı asteroite yaklaşık 300 milyon mil uzaklıktayken önemli bir fotoğraf çekti.

NASA'nın 2021 yılında Jüpiter'in asteroitlerini araştırmak üzere fırlattığı Lucy uzay aracı, geçtiğimiz haftalarda Mars yakınlarında bulunan Dinkinesh adlı asteroidin fotoğrafını çekerek bilim dünyasını şaşırttı. Bu fotoğraf, asteroidin yörüngesinde çok küçük bir uyduya sahip olduğunu ortaya çıkardı.

Dinkinesh'e yapılan uçuş sırasında çekilen fotoğraf, asteroidin 300 milyon mil uzaklıkta olduğu esnada elde edildi. Bu fotoğrafın ardından elde edilen veri ve görüntüler dünyaya aktarıldı.

Dinkinesh'in sadece yarım mil genişliğinde olduğu ve beklenmedik bir şekilde sadece bir milin onda biri genişliğinde minik bir uyduya sahip olduğu belirlendi. Bu küçük uydu, herkes için büyük bir sürpriz oldu.

Lucy'nin asıl amacı, Jüpiter yakınlarındaki gizemli asteroitleri incelemekti ve Dinkinesh'in uydusunu keşfetmek, bu büyük görevin bir nevi provası niteliğindeydi.

Lucy'nin fırlatılmasından bu yana geçen zaman ve bu keşif, Jüpiter asteroitlerini inceleme görevi kapsamında önemli bir dönüm noktası olarak kayda geçti. Görev, 2027 yılında ilk asteroite ulaşmayı ve en az altı yıl boyunca keşiflerde bulunmayı hedefliyor. Şu ana kadar keşfedilecek yedi asteroitten oluşan liste ise 11'e yükseldi.

Bu gelişme, Güneş'in etrafındaki yörüngelerde bulunan asteroitlerin incelenmesi ve Jüpiter'in bu tür cisimlerle olan ilişkisinin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayacak önemli bir adım olarak öne çıkıyor. NASA'nın Lucy uzay aracı, gezegenler arası uzayın gizemlerini çözmek adına heyecan verici keşiflere devam ediyor.