Milyonlarca Emekli bu haberi bekliyordu! Zam sonrası Meclis’te son dakika! SSK ve BAĞ-KUR'luya 17 bin TL ikramiye geliyor!

Geçtiğimiz hafta 2023 asgari ücreti açıklandı. Erdoğan yaptığı açıklama ile 5 bin 500 TL olan asgari ücretin yeni yıl için 8 bin 506 TL'ye yükseltildiğini duyurdu. Asgari ücrete yapılan yüzde 55'lik zammın ardından gözler emekli ikramiyelerine çevrildi.

Milyonlarca Emekli bu haberi bekliyordu! Zam sonrası Meclis’te son dakika! SSK ve BAĞ-KUR'luya 17 bin TL ikramiye geliyor!

Geçtiğimiz hafta 2023 asgari ücret belli oldu. Erdoğan, yaptığı açıklaması ile 5 bin 500 TL olan asgari ücretin yeni yıl için 8 bin 506 TL’ye yükseltildiğini duyurdu. Asgari ücretteki yüzde 55’lik bir artış sonrasında gözler emekli ikramiyelerine çevrildi.

Emekliler de asgari ücrete gelen zamdan sonra heyecanlandı. Emekliler hem maaşlarının hem de ikramiyelerinin zamlanmasını istiyor. 2018 yılından bu yana yılda 2 defa emeklilere ikramiye ödeniyor. Hem Ramazan hem de Kurban Bayramı’nda ödenen bu ikramiyeler zamlanacak mı?

CHP TEKLİFİ VERDİ

CHP, emeklilerin bayram ikramiyelerinin artırılması için teklif verdi. Her bir bayram için yeni asgari ücret verilmesi teklif edildi. Kabul edilmesi durumunda emekliye bayram ikramiyesi 8500 liraya çıkacak. Bu durumda her iki bayram için emekliler 17 bin lira alacak.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ 17 BİN TL

Canan Sakarya’nın ekonomim.com’daki “CHP emekli aylığı ve bayram ikramiyesinde artış için yasa teklifi verdi” başlıklı yazısı

CHP, en düşük emekli aylığı ile emeklilerin yılda iki kez aldıkları bayram ikramiyesinin 8 bin 506 liraya çıkarılması için yasa teklifi verdi. CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç tarafından Meclis Başkanlığına sunulan Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile en düşük emekli aylığının 2023 yılı için belirlenen net asgari ücret tutarı olan 8 bin 506 TL’ye yükseltilmesi, bayram ikramiyelerinin de net asgari ücret düzeyinde verilmesi öngörülüyor.