Mega Gardenpark Zeytinburnu Projesi'nin Temeli Atıldı

Mega Gardenpark Zeytinburnu Projesi'nin Temeli Atıldı
Zeytinburnu Veliefendi Mahallesi'nde gerçekleştirilecek olan Mega Gardenpark Zeytinburnu Projesinin temeli atıldı.

Zeytinburnu Veliefendi Mahallesi'nde gerçekleştirilecek olan Mega Gardenpark Zeytinburnu Projesinin temeli atıldı. 288 dairelik projenin temel atma törenine katılan Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, 24 ay sonra anahtar tesliminin yapılacağını belirterek "Bir an önce ikinci etabın da başlamasını istiyoruz. Bütün komşularımdan ricam, mutabakat ile uzlaşsınlar. Temel atma töreninin bunu hızlandıracağını düşünüyorum" dedi.

Veliefendi Kentsel Dönüşüm kapsamında gerçekleştirilecek Mega Gardenpark Zeytinburnu Projesinin temeli atıldı. Törende Zeytinburnu'nda oturanlara seslenen Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, "2019'dan bu yana, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığıyla doğrudan veya dolaylı 2 bin 394 konutu dönüştürdük, dönüştürüyoruz. Kentsel Dönüşüm İmar Planıyla 2021'den itibaren, geçen ayın sonuna kadar 3 bin 436 bağımsız yenilendi, yenileniyor. Bütün derdimiz bir aile daha güvenli yapıya kavuşsun. Seçilmemizin ardından İlk meclis kararımız kentsel dönüşüm müdürlüğünün kurulmasıydı. O günden bugüne gerçekten bir ilçe belediyesini aşan başarıya imza attık. Bunu hep birlikte başardık" açıklamasını yaptı.

"KENTSEL DÖNÜŞÜM DANIŞMA MERKEZİMİZE GELİN"

Arısoy, "Buradan bütün komşularıma seslenmek istiyorum. Daha fazla oyalanmayalım ve sunulan imkânları değerlendirelim. Zeytinburnu'muzu hep birlikte dönüştürelim. Bunun için kurduğumuz Kentsel Dönüşüm Danışma Merkezimize bütün hemşerilerimiz gelebilir, bilgi alabilir. Bütün dönüşümlere rehberlik ediyoruz" dedi.

İLK KAZMA 2015'TE ATILMIŞTI

Mega Gardenpark Zeytinburnu Projesinin gerçekleşeceği alan hakkında konuşan Başkan Arısoy şunları söyledi:

"İlk kazma 2015'te vuruldu. 8 yıl önce burada bir müteahhit maliklerle oturup anlaşmaya başladı. Ancak Ocak 2016'da bina yıkılmış, riskli yapılar yıkılmaya başlamış. Daha sonra müteahhit ve malikler arasında hak dağıtımlarıyla ilgili pürüz çıkınca maalesef bütün çalışma durmuş. Biz de belediye olarak Zeytinburnu'nda, Veli Efendi Kentsel Dönüşüm Mağdurları diye bir grup oluşturduk. 2019'da bu konuyu ele aldık. Bu bölgenin rezerv alana alınması kabul edildikten sonra meseleyi derinlemesine ele aldık. Sorunları tek tek çözmeye çalıştık. Maliklerle tek tek konuşarak mutabakatlarını aldık. Ağustos 2020'de bunu tamamlayabildik. Geçen ay 24 Nisan 2023'te ruhsatını verdik. Bugün de temelini atıyoruz. Bugün temelini attığımız proje 288 daire. İnşallah teslim edilmesi, uzun sürmeyecek."

"KİRA YARDIMI ALAMAYANLARIN SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ"

Evi kentsel dönüşüme girenlere de bilgiler veren Arısoy, "Başlangıçta 94 hak sahibine 18 ay kira yardımı yapılmıştı. Bunu bakanlıkla görüşerek 48 aya uzatma müjdesini verdik. Daha sonra 52 komşumuza daha kira yardımı yapılmasını sağladık. Bugün itibariyle 146 komşumuz kira yardım alıyor. Kira yardımı alamayan komşularımız var. Hepsinin ayrı ayrı sebepleri var. Onları da çözmek için çalışıyoruz. İkinci olarak 2'nci etabın da biran önce başlamasını istiyoruz. Bütün komşularımdan ricam, mutabakat ile uzlaşsınlar. Bu temel atma töreninin bunu hızlandıracağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Mega Gardenpark Zeytinburnu Projesi'nin Temeli Atıldı

Mega Gardenpark Zeytinburnu Projesi'nin Temeli Atıldı