Martı'nın Kurucusu Öktem: Devler Ligi’nde Kalıcı Olmak İçin Bir Oyun Planımız Var

Martı'nın Kurucusu Öktem: Devler Ligi’nde Kalıcı Olmak İçin Bir Oyun Planımız Var
Kuruluşundan 4 yıl sonra New York Borsası'na doğrudan kote olan ilk Türk şirketi olmaya hazırlanan mobilite şirketi Martı'nın kurucusu ve CEO'su Alper Öktem, halka açılma öncesi çalışanlarına hitaben bir mesaj yayınladı.

Kuruluşundan 4 yıl sonra New York Borsası'na doğrudan kote olan ilk Türk şirketi olmaya hazırlanan mobilite şirketi Martı'nın kurucusu ve CEO'su Alper Öktem, halka açılma öncesi çalışanlarına hitaben bir mesaj yayınladı. Mesajı kendi sosyal medya hesabından "Martı çalışanlarına halka açılmadan önceki mesajım: Devler liginde bizi büyük fırsatlar ve çetin zorluklar bekliyor" ifadesiyle paylaşan Öktem, mektubunda Devler Ligi'nde uzun bir mücadeleye başladıklarını, kalıcı olmak için bir oyun planına sahip olduklarını vurguladı.

Borsaya yeni kote olan bir şirketin hisse performansında volatilite yaşanmasının, yani ilk birkaç ay hisse fiyatının yükselmesi ya da düşmesinin olağan bir seyir olacağını kaydeden Öktem, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ancak bizim için önemli olan, iş planımız ve uzun vadeli başarımıza inanan Amerikalı kurumsal yatırımcılardan milyarlarca liralık yeni finansmana ulaşmış olmamızdır. İşimizi her zamankinden daha iyi yapmanın ve değer yaratmanın peşinde olacağız. Ve göreceksiniz ki, orta vadede çok daha farklı bir noktada olacağız."

Mektubunda Martı'nın New York Borsası'nda açılış gongunu çalacağı 13 Temmuz'un, tüm Martı çalışanlarının hafzasında tarihi bir gün olarak kayda geçeceğinin altını çizen Öktem, "Şimdi ülkemizi temsil etmenin heyecanını ve bayrağımızı göndere çekmenin haklı gururunu hep birlikte yaşayalım, bu tarihi anın keyfini çıkaralım" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de paylaşımlı, elektrikli, çevreci ulaşımı daha da yaygınlaştırmak isteyen şirket, bu hedefle sermayesini arttırmak ve daha çok kaynak yaratmak için New York Borsası'nda (NYSE) halka açılma sürecini yaklaşık bir yıl önce başlatmıştı. Şirketin başarısında en büyük paya sahip olan çalışanları da New York Borsası'nda halka açılmayla birlikte hissedar olacak. Çalışanlara dağıtılan hisse opsiyonu miktarının halka açılma değerlemesi üzerinden 200 milyon TL dolaylarında olacağının tahmin edildiği açıklanmıştı.

Martı'nın Kurucusu Öktem: Devler Ligi’nde Kalıcı Olmak İçin Bir Oyun Planımız Var

Martı'nın Kurucusu Öktem: Devler Ligi’nde Kalıcı Olmak İçin Bir Oyun Planımız Var