Hyundai, Renault, Toyota ve Fiat Araçlarında ÖTV Değişiyor mu? Sıfır Araç Satın Alacakları İlgilendiriyor!

Hyundai, Renault, Toyota ve Fiat Araçlarında ÖTV Değişiyor mu? Sıfır Araç Satın Alacakları İlgilendiriyor!
Eğer Hyundai, Renault, Toyota veya Fiat sıfır araç satın alacaksanız bu haber size göre. İşte sıfır otomobillerdeki ÖTV kararıyla birlikte güncel otomobil fiyatları...

Resmi Gazete kararıyla birlikte ÖTV muafiyet limitine dair bilgiler aktarıldı. Otomobil satın alacaklar bu haberi iyi okumalı. Çünkü engelli vatandaşların muafiyet limiti arttı. Peki bu ne anlama geliyor?

Hazine ve Maliye Bakanlığının, Özel Tüketim Vergisi Listesi (II) (Seri No: 11) ve Haberleşme Vergisinin Tebligatına İlişkin Ortak Tebliğ (Seri No: 21) Hakkında Ortak Tebliğ'de Değişiklik Yapılmasına Dair Duyuru ve Motorlu Taşıtlar Vergisi Ortak Tebliği (sıra numarası: 55) Resmi Gazete'nin bugün yayınlanan mükerrer sayısında yer aldı.

İSTİSNA SINIRI ÖTV İNCELEME ORANI İLE ARTIŞI

Sonuç olarak, engelli vatandaşların otomobil alırken 450 bin 500 lira olan ÖTV muafiyet limiti 1 milyon 4 bin 200 liraya çıkarıldı. Diğer taraftan, ilk cep telefonu abone bazındaki sabit vergi yeniden değerlenmesine ilişkin oran yüzde 122,93 artırıldı ve 260 liraya yükseldi. Motorlu taşıtlar vergisi genelgesine göre 2022 yılı için yüzde 122,93 olarak belirlenen yeniden değerleme oranı, Cumhurbaşkanının takdirine bağlı olarak 2023 yılı motorlu taşıtlar vergisi tutarının tespitinde uygulanmak üzere yüzde 61,5 olarak belirlendi.

ÜST SINIR KAPSAMINDAKİ ARACIN FİYATI YAKLAŞIK 555 BİN TL

2022 yılında sıfır araç fiyatları bu kadar arttığı için eski ÖTV muaf araç limiti kapsamında çok sınırlı sayıda araç satın almak mümkün. SUV modelleri bu sınırı çok aştı. Mevcut koşullarda bazı SUV'lar da dahil olmak üzere birçok model 1 milyon TL'lik yeni limiti karşılıyor. Üst limitte araç almak isterseniz fiyatı ÖTV hariç yaklaşık olarak 555.000 TL civarında.

MEVCUT ARAÇ BULMADA BÜYÜK ENGEL

Otomobil sektörü temsilcileri, yılın ilk iki ayında talebin yüksek olacağını ifade ederken, bayilerde araç bulma ile ilgili sıkıntının 2023 yılında da devam edeceğine dikkat çekti. 2023'te sıfır otomobil fiyatlarındaki artışı da yineleyen yetkililer, TBS muafiyetinin faydalarının bu yılın ortalarında azalacağı yönünde tahminde bulunuyorlar.

2022 ÖTV-VERGİSİ İSTİSNA TAŞIT LİSTESİ

Tüm Renault Clio modellerini ÖTV'siz satın alabilirsiniz. Tüm yeni Taliant modelleri ÖTV'den muaftır. Ayrıca otomatik şanzımanlı modeller Megane Sedan JOY 1.3 TCe, Joy Comfort 1.3 TCe, Joy 1.3 TCe ÖTV'siz alınır.

Style donanımı haricinde, Volkswagen Polo'nun tamamı tüketim vergisi olmadan satın alınır. Golf ise ÖTV'siz sadece 1.0 TSI 110 PS manuel baskı ekipmanı alıyor.

Toyota Corolla 1.5 Vision, Vision MDS ve Dream manuel şanzımanlar ÖTV olmadan satın alınıyor. Aynı şekilde Toyota Yaris 1.0 Vision modeli de..

Fiat'ın Urban ve Cross modelleri Fiat 2022 Engelli Araç Listesi'nde yer almıştır. 1.0 Hibrit 70 BG modelini ÖTV indirimsiz satın alabilirsiniz. Hyundai i10, i20'nin tüm versiyonları ÖTV'den muaftır. Ayrıca Elantra'nın 1.6 MPI 123 PS Style manuel şanzımanı, Bayon'un 1.4 MPI 100 PS Style Jump, Style, Elite, 1.0 T-GDI 100 PS Style paketi de ÖTV'siz olarak sunuluyor.

DACIA, engelliler için en makul ÖTV'siz otomobil şirketlerinden biridir. Engelliler yeni Sandero, yeni Sandero Stepway, Yeni Duster ve Lodgy modellerinde bir tanesinin seçimini yaparak ÖTV'siz veya indirimli ÖTV'li satın alabilirler.

CITROEN engelli araç fiyatı, Temmuz 2022'den itibaren Citroën, Citroën C3 ve Citroën C4 modelleriyle engellilerin beğenisine sunuldu.

ÖTV indirimi ile birlikte ÖTV muafiyeti çerçevesinde indirim yapan Mitsubishi’nin iki araç aracında fiyatlar; 2022 Mitsubishi Space Star 1.2 INTENSE CVT Sürekli Değişken Vites: 192.900 TL ve 2022 Mitsubishi Space Star 1.2 Intense Otomatik Vites: 190.400 TL şeklindedir.

2022 yılı Seat Marka Engelli Araç Fiyat Limiti kapsamında tüm motor, şanzıman ve donanım seçenekleri ile tüm Seat Ibiza ve Arona modelleri ÖTV indirimli satın alınabilmektedir.

Honda markası, engellilerin TBS'den muaf araç alabilmesi için Civic, Sedan ve Honda jazz modellerinin belirli versiyonlarını satıyor. Honda CRV, Civic ve Hatchback modelleri yasal liste fiyatı olan 450.000 TL'nin üzerinde olup ÖTV'den muaf değildir.

Temmuz 2022 TBS'den muaf olan ve KIA işareti ile indirim uygulanan araçlar; KIA Picanto, Rio, Yeni Cerato, Yeni Ceed HB, Yeni Ceed SW, XCeed, Stonic modelleridir. Peugeot 2022 ÖTV indiriminden yararlanabileceğiniz Peugeot 2022 ÖTV'den muaf modeller Rifter, 2008, 208'dir.