"humanis, Türkiye'den Çin'e İlaç İhracatı Yapmaya Başladı"

Türkiye'nin en hızlı büyüyen ilaç şirketlerinden biri olan Humanis, Çin'e açıldı.

"humanis, Türkiye'den Çin'e İlaç İhracatı Yapmaya Başladı"

Türkiye'nin en hızlı büyüyen ilaç şirketlerinden biri olan Humanis, Çin'e açıldı. Kardiyoloji ve göğüs hastalıkları alanında kullanılan bir ilaçla Çin pazarına ilk adımı attıklarını açıklayan şirketin CEO'su Yunus Sancak, "Bu ürünün geliştirilmesi, ruhsatlandırılması ve ticari üretimler için gerekli altyapının hazırlanması aşamalarında yaklaşık 2,3 milyon dolar yatırım yaptık. Çin pazarındaki bu ürünümüzle ilk etapta 5 milyon dolarlık satış yapmayı hedefliyoruz. Bu kazancı sürekli olarak büyümeye ve gelişime harcayarak ve en kısa sürede Çin'e ihraç ettiğimiz ruhsatlı ürün sayımızı artıracağız" dedi.

Çerkezköy'de 200 milyon dolarlık bir yatırımla kurduğu üretim tesisi ve Ar-Ge merkezi ile dünya genelinde insana ve insan yaşamına değer yaratmayı hedefleyen Humanis, Avrupa Birliği kalite standartlarındaki üretim yetkinliği sayesinde zorlu bir pazar olan Çin'e ihracat hamlesinin ilk adımını attığını duyurdu. Konu ile ilgili açıklama yapan Humanis CEO'su Yunus Sancak, "Çin pazarı Türk üreticileri için önemli bir potansiyele sahip. Biz de hem üretim kapasitemiz hem de Ar-Ge yatırımlarımızla gücümüzü global ölçekte kanıtlayan bir şirket olarak bu pazarda yerimizi almaya hazırız. Çin gibi güçlü bir ülkenin, kendisi Avrupa Birliği standartlarında üretim yetkinliğine sahipken Humanis'i tercih etmesi ülkemiz ve sektörümüz için çok değerli. Önümüzdeki dönemlerde yatırımlarımızı güçlendirerek Çin'deki adımlarımızı hızlandırmayı hedefliyoruz" dedi.

Almanya, Belçika, Kanada ve Rusya'dan Good Manufacturing Practices (İyi İmalat Uygulamaları-GMP) sertifikalarına sahip olan şirketin, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Kuveyt, Ürdün, Filipinler, Kırgızistan, Ukrayna, Rusya pazarı için de ruhsatlandırma çalışmaları devam eden ve yakında satışları başlayacak olan ürünleri bulunuyor. Önümüzdeki dönemde Avrupa'daki mevcut ihracatını artırmayı planlayan şirket, ABD ve Güney Amerika pazarına girmek için de hazırlıklara başladı.

"ŞİMDİYE KADAR İHRACATTA ÖNEMLİ ADIMLAR ATTIK"

Üretim prensipleri ile ilgili konuşan Yunus Sancak, "Yatırımlarımızı ve satın almalarımızı Humanis'in insan odaklı sağlık felsefesine dayanan stratejisi doğrultusunda büyütmeye devam ediyoruz. Bugün deneyimli ekibimiz, üretim kapasitemiz ve teknolojik altyapımız sayesinde birçok formda ilaç üretebilecek bir konuma geldik. Yerli üretimin gittikçe değer kazanan bir üyesi olarak uzun zamandır ihracatta da önemli adımlar atıyoruz. Aralarında Almanya, İngiltere, İtalya, İspanya gibi ülkelerin de bulunduğu toplamda 3 kıtada 25 ülkeye ihracat yapıyoruz. Almanya'da kurduğumuz ofisimizde, ürünlerimizi Avrupa pazarına kendimiz satmak için çalışmalarımızı başlattık. Türkiye'nin gelişmiş ilaç endüstrisi sayesinde yüzlerce ülkeye ilaç ihracatı yapabilen bir pazar payına sahibiz" diye konuştu.

"TÜRKİYE'DEN ÇİN'E İLAÇ İHRACATI YAPAN İLK ŞİRKET OLDUK"

"Çin, bir buçuk milyara yaklaşan nüfusu için uygun fiyatlı ve erişilebilir ilaçlar sağlarken aynı zamanda ilaç endüstrisinin büyümesini de teşvik etmek zorunda. Bu sebeple jenerik ilaçlar Çin ilaç endüstrisinin temel dayanağını oluşturuyor." diyen Yunus Sancak, Çin pazarı ile ilgili değerlendirmelerine şöyle devam etti:

"Çin pazarı Türk üreticileri için önemli bir potansiyele sahip. Biz de hem üretim kapasitemiz hem de Ar-Ge yatırımlarımızla gücümüzü global ölçekte kanıtlayan bir şirket olarak bu pazarda yerimizi almaya hazırız. Yakın zamanda bir ürünümüzle ilk adımı attık ve böylece de Türkiye'den Çin'e ilaç ihracatı yapan ilk şirket olduk. Önümüzdeki dönemlerde yatırımlarımızı güçlendirerek Çin'deki adımlarımızı hızlandırmayı hedefliyoruz. Türkiye'nin en büyük jenerik ilaç üreticilerinden biri olarak Çin pazarını büyük bir fırsat olarak görüyoruz."

"İLK ETAPTA 5 MİLYON DOLARLIK SATIŞ HEDEFLİYORUZ"

Kardiyoloji ve göğüs hastalıkları alanında kullanılan bir ilaçla Çin'e ilk adımı attıklarını açıklayan Yunus Sancak, şunları söyledi:

"Bu ürünün geliştirilmesi, ruhsatlandırılması ve ticari üretimler için gerekli altyapının hazırlanması aşamalarında yaklaşık 2,3 milyon dolar yatırım yaptık. Çin pazarındaki bu ürünümüzle ilk etapta 5 milyon dolarlık satış yapmayı hedefliyoruz. Bu kazancı sürekli olarak büyümeye ve gelişime harcayarak ve en kısa sürede Çin'e ihraç ettiğimiz ruhsatlı ürün sayımızı artıracağız."

"humanis, Türkiye'den Çin'e İlaç İhracatı Yapmaya Başladı"

"humanis, Türkiye'den Çin'e İlaç İhracatı Yapmaya Başladı"