EYT Daha Gelmeden Dolandırıcıları Geldi! Ortalık Fena Karşıcak

Geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan EYT müjdesi sonrası birçok kişinin hayal ettiği emeklilik beklentileri de son buldu. Bu açıklamalardan sonra emeklilik bekleyen insanların ilk sorduğu sorular arasında kaç yaşında ve hangi prim gün sayısından emekli olacakları oldu.

EYT Daha Gelmeden Dolandırıcıları Geldi! Ortalık Fena Karşıcak

İnternet üzerinden 2022 yılı aratmalarında en çok bulunan konulardan birisi olan EYT hakkında araştırma yapan kişiler sahte siteler ve sahte telefon numaraları üzerinden sorgulama yapabiliyor. Bu nedenle uyarı geldi. EYT hakkında sahte site ve mesajlara inanmayınız.

EYT Dolandırıcısı Çıktı

EYT yasası henüz meclisten geçmemişken kanun çıkmadan önce vatandaşların da emeklilik telaşını fırsata çevirmek isteyen kişiler ortaya çıkmaya başladı. İnternete üzerinden EYT danışmanlığı ilanı veren kişiler EYT hakkında merak edilenleri sözde cevaplayan uzman rolünü oynuyor.

Sözde sosyal güvenlik uzmanı olarak kendini tanıtan bu kişiler; belge toplama, randevu alma başta olmak üzere emeklilik hesaplama gibi daha birçok konu başta olmak üzere 500 lira ile 5 bin lira arasında ücret talep ediyor. Bu ücreti ödeyen kişilerden parayı aldıktan sonra bir daha görünmüyor.

Yaklaşık 2.5 milyona yakın kişinin emekli olması beklenirken internet üzerinden sahte ilan veren sosyal güvenlik uzmanları otaya çıktı, sözde EYT danışmanlığı yaptığını söyleyen bu kişiler sosyal medya ve mesajlaşma uygulamaları üzerinden ve çeşitli kurdukları internet siteleri üzerinden hizmet verdiklerini söylüyorlar. Birçok EYT’liyi ağına alan bu kişiler parayı aldıktan sonra herhangi bir hizmet sağlamadan parayı alıp kaçıyorlar.

Telaşla Paranızı Kaptırmayın

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin bu konu hakkında birçok şikayet geldiğini açıklandı. Yeni gelmesi beklenen düzenlemeyle beraber EYT konusu hakkında dolandırıcısı da anında çıkıyor. Şahin yapılan bu işlemlerin gizli gizli yapıldığını bu yönden de kimsenin kime ne kadar para çaldırdığını bilemediklerini söyledi.

Şahin açıklamalarının devamında, “Fırsatçılar, emeklilik endişesine kapılan vatandaşlarımız kandırılıyor. Vatandaş, herhangi bir engele takılmadan bu kişilere düşünmeden para gönderebiliyor. Hatta bu konuda acilen bir kamu spotunun yapılması gerek, halkımız bu konuda kesinlikle bilinçlendirilmeli, EYT hakkında teklif sunan kişilere güvenmeyiniz.” Dedi.