Enflasyon belli oldu, Memur-Sen 'ek zam' talep etti

Milyonlarca memur ve emeklinin dört gözle yolunu gözlediği Aralık 2022 enflasyonu nihayet bugün gerçekleşti. Enflasyon rakamlarının belli olmasıyla beraber memur ve emeklilerin maaş farkı zammı da ilan edildi ve Memur-Sen Başkanı Yalçın'dan 'ek zam' teklifi geldi.

Enflasyon belli oldu, Memur-Sen 'ek zam' talep etti

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından sonuçları paylaşılan Aralık ayı enflasyon verileriyle birlikte memur maaş ve emekli aylıklarına yapılacak enflasyon farkı zammı da netleşmiş oldu. SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına Ocak ayında yüzde 15,4 oranında enflasyon farkı ödenecek. Memur maaşları ve Emekli Sandığı'ndan emekli olanların aylıkları ise yüzde 16,4 oranında yükselecek. Memur ve emekli aylıklarına iyileştirme zammı yapılmazsa Ocak ayındaki artış bahsedilen oranlarda gerçekleşecek.

MEMUR-SEN'DEN 'EK ZAM' TALEBİ

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) aralık ayı enflasyon oranını yüzde 1,18, yıllık enflasyon oranını ise yüzde 64,27 olarak açıkladığını anımsattı.

0x0-emekli-calisan-issiz-esnaf-ev-kadini-icin-guzel-haber-kirada-oturanlara-farkli-kurumlardan-her-ay-duzenli-yardim-parasi-1625053577107.jpeg

"Enflasyon farkı yüzde 7,84 ve kamu görevlileri/emeklilerinin maaş/ücretlerine yüzde 8 toplu sözleşme artışıyla beraber yansıyacak oran, yüzde 16,47 olarak belli oldu." ifadelerini kullanan Yalçın, 2022'de küresel ekonomik krizin yansımasıyla oluşan enflasyonist durumdan kamu görevlilerini korumak için maaş ve ücretlere toplam yüzde 87 artış yapıldığını, gelir vergisi muafiyeti, sözleşmeliye kadro ve ek gösterge düzenlemesi gibi çalışma hayatına yönelik birçok önemli adımın atıldığını hatırlattı.

Yalçın, şunları kaydetti:

"Haklı beklentilere cevap verecek şekilde asgari ücrete yapılan artış, sabit gelirlinin korunması yönünde gösterilen iradenin önemli bir yansımasıdır. Asgari ücrete oran/tutar bazında yapılan tarihi artışı gerekçe kılan piyasa gerçekleri, kamu görevlilerimiz için de geçerlidir. 2023 yılının ilk müjdesi, 2022 yılındaki kararlı iradeyi devam ettirir nitelikte kamu görevlilerimize verilecek 'ek zam' olmalıdır. Devletimizin gücü ve paydaşlığıyla, yüzde 16,47 artışa ilave yapılacak 'ek zam', kamu görevlilerimizi/emeklilerimizi rahatlatacak, unutulmayacaktır."