Doğalgaza beklenilenin altında indirim gerçekleşti: Savaş öncesinden kalma fiyatlar

Doğalgaza beklenilenin altında indirim gerçekleşti: Savaş öncesinden kalma fiyatlar
Ukrayna savaşıyla enerji krizine sürüklenen ve özellikle enerji fiyatlarına bağlı enflasyonla çalkalanan Avrupa iyileşmeye başladı. Avrupa'da doğalgaz fiyatları Ukrayna savaşı öncesi düzeylere indi. Avrupa'da doğal gaz fiyatı megavat-saat başına 72,75 avroya geriledi. Bu, 21 Şubat 2022'den bu yana görülen en ucuz doğal gaz fiyatı oldu. Bunda ağır stokların ve ılık geçen kışın payı bulunduğunu ifade eden uzmanlar, yine de dikkatli olunması gerektiği yönünde görüş bildirdi.

Avrupa'da doğal gaz fiyatları Ukrayna savaşı öncesi rakamlara geriledi. Avrupa'daki doğal gaz piyasasının bir göstergesi olan Hollanda merkezli sanal ticaret platformu TTF'deki toptan doğal gaz fiyatı, Pazartesi günü öğleden önce megavat saat başına 72,75 avrodan alıcı buldu. Bu, 21 Şubat 2022'den bu yana görülen en düşük doğal gaz bedeli anlamına geliyor.

Uzmanlar bu durumun başlıca nedenleri olarak Avrupa ülkelerinin yoğun gaz stoklarını ve ılıman geçen kış dolayısıyla zayıflayan gaz ihtiyacını işaret ediyor.

Doğal gaz fiyatlarında yükselme eğilimi 2021 yılı sonbaharından itibaren başlamış ve Rusya'dan gaz sevkiyatının azalması ve Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'ya saldırmasıyla fiyatlarda büyük artış yaşanmıştı. Geçen yıl 7 Mart'ta megavatsaat başına 345 euro ile rekor kıran doğal gaz fiyatları, Ağustos ayında da 342 euro olarak kaydedilmişti.

RUSYA'DAN KITAYA SEVKİYAT YÜZDE 55 AZALDI

Rus doğal gaz devi Gazprom'dan pazartesi günü yapılan açıklamada geçen yıl AB ülkeleri ve İsviçre'ye satılan doğal gaz miktarının yüzde 55 oranında düştüğü bildirildi. DW Türkçe'nin aktardığına göre Paris merkezli Siyasi Bilimler Enstitüsünden enerji piyasaları uzmanı Thierry Bros, tahmini verilere göre Rusya'dan alınan doğal gaz miktarının 2021'deki 138 milyar metreküpten 2022'de 62 milyar metreküpe düştüğünü belirtti.

Uzmanlar, doğal gaz fiyatlarındaki düşüşte Avrupa ülkelerinin yaptığı yoğun stokların etkili olduğu görüşünde. Almanya'da depolardaki doluluk oranı yüzde 90'ı bulurken bu oran Fransa'da yüzde 84. Kış aylarının beklenmedik ölçüde ılıman geçmesi nedeniyle tüketimdeki düşüş de uzmanlara göre bir başka önemli etken.

GÖRÜNÜM PUTİN'İN ALACAĞI KARARLARA BAĞLI

AFP'ye konuşan enerji uzmanı Bros, bu tablo karşısında rehavete kapılınmaması uyarısı yaparak önümüzdeki aylardaki görünümün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in alacağı kararlara bağlı olacağını dile getirdi. Bros, Putin'in doğal gaz vanalarını kısmaya devam edebileceğini ya da Avrupa'yı bölme umuduyla Almanya ve İtalya gibi bazı ülkelere gönderdiği doğal gaz miktarını artırabileceğini kaydetti.

Avrupa'nın 2023 kışında depoları yeniden doldurabilmek için Rusya'dan en az 30 milyar metreküplük doğal gaza ihtiyacı olduğu tahminini dile getiren Bros, bu gazın gönderilmemesi durumunda fiyatlarda yeniden artışın söz konusu olabileceğini söyledi.

'AB, ASYA YERİNE ORTADOĞUYA YÖNELMELİ'

Fransız Enerji Yoğunluklu Şirketler Birliği Başkanı Nicolas de Warren de fiyatların yeniden yükselmesi beklentisini dile getirdi. Ocak ayı sonunda bir soğuk hava dalgası yaşanması durumunda fiyatların yeniden artacağını belirten de Warren, dünya çapında sıvılaştırılmış doğal gaza (LNG) talebin yüksek olduğuna ve Asya'nın LNG için Avrupa'dan daha yüksek fiyatlar ödediğine işaret ederek Norveç, Katar, Nijerya ve ileride Irak gibi LNG ihraç eden ülkelerle uzun vadeli anlaşmalar yapılması gerektiğini vurguladı.