Depremden Etkilenen Baba ve Oğul, Hayat Kurtarmak İçin Kolları Sıvadı

Depremden Etkilenen Baba ve Oğul, Hayat Kurtarmak İçin Kolları Sıvadı
Ankara'da bilişim uzmanı olarak çalışan Murat Can, Elbistan'da şahit olduğu depremin yıkıcı etkisi ve insanların çaresizliğinden etkilenerek 17 yaşındaki oğlu ile birlikte Konya'da düzenlenen "Arama Kurtarma Eğitici Eğitimi"ne katıldı. Murat Can, "İnsan hayatı önemli, insan önemli, canlı önemli. Bunlara önem veriyorsanız, bir şeyler yapmak istiyorsunuz. Arama kurtarma da bu konuda en faydalı olabileceğiniz nokta" dedi.

6 Şubat 2023'te meydana gelen ve "asrın felaketi" olarak nitelendirilen depremler sırasında hayat kurtarmak için mesai arkadaşlarıyla Kahramanmaraş'a giden Murat Can, burada gördüklerinden etkilenerek arama kurtarma konusunda kendisini geliştirmeye karar verdi.

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Necmettin Erbakan Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde düzenlenen "Arama Kurtarma Eğitici Eğitimi"ne 17 yaşındaki oğlu ile katılan Murat Can, AA muhabirine depremlerin arama kurtarmanın hayati önemini bir kez daha gösterdiğini söyledi.

Bir kamu kuruluşunda bilişim uzmanı olarak görev yapan ve iki çocuk babası olan Can, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından arama kurtarma faaliyetlerine katılmak üzere iş arkadaşlarıyla Elbistan'a gittiklerini anlattı. Depremin yıkıcı etkisi ve insanların üzerindeki çaresizlik hissinin kelimelerle ifade edilemeyeceğini vurgulayan Can, "Tamamen savaş alanıydı. Çok kötü bir durum. O duyguları anlatması biraz güç." dedi.

Deprem bölgesinden döndükten sonra oğlunun "Neden erken geldin? Daha fazla insana yardım etseydin." sözlerinden etkilenen Can, o günden beri arama kurtarma konusunda kendini geliştirmek için çalıştığını söyledi.

Can, "Çok büyük bir deprem yaşandı ve arama kurtarma o an en önemli şeydi. Herkesin yardıma ihtiyacı vardı. Fiziksel olarak sağlıklı olan insanlar bile şoktaydı, ne yapacaklarını bilmiyorlardı. Siz gittiğinizde size 'kurtarıcı' gözüyle bakıyorlar ama biz de insanız sonuçta. Kendimizi onların yerine koyuyoruz ve empati duygumuz had safhaya geliyor. Daha hazırlıklı ve donanımlı hale nasıl gelebiliriz diye düşünerek bu tarz eğitimlere katılmaya başladık." diye konuştu.

Oğlu Durhan Can ile birlikte bazı eğitimlere katıldığını belirten Murat Can, "İnsan hayatı önemli, insan önemli, canlı önemli. Bunlara önem veriyorsanız, bir şeyler yapmak istiyorsunuz. Arama kurtarma bu konuda en faydalı olabileceğiniz nokta. Arama kurtarmada faaliyet gösterdiğinizde vicdani olarak daha fazla insana dokunduğunuzu düşünüyorsunuz. Orada görünmeseniz dahi yaptığınız her şeyi bir görenin olduğunu düşünüyorsunuz. Bu da sizi vicdani olarak çok daha rahatlatıyor." ifadelerini kullandı.

Murat Can, bir hafta boyunca Konya'da oldukça profesyonel bir uygulamalı eğitim aldığını, Büyükşehir Belediye Başkanlığı itfaiye ekiplerinin ve Necmettin Erbakan Üniversitesi öğretim görevlilerinin afetler ve acil durumlarla ilgili detaylı uygulamaları gösterdiklerini söyledi.

Lise öğrencisi olan oğlu Durhan Can da Konya'da deprem, yangın, trafik kazası gibi durumlarda hayat kurtarmak için yapılacakları deneyimleme imkanı bulduklarını belirterek, "Babam eğitim alırken ben de katılmak istedim. Oldukça iyiydi. Çeşitli ve farklı senaryolar hakkında bilgi edindik." dedi.