Çumra'ya 9 buçuk milyon Euro'luk tesis

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay açıkladı. Bu devasa tesis Çumra'ya 2043 yılına kadar yetecek

Çumra'ya 9 buçuk milyon Euro'luk tesis

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Çumra İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi inşaatını yerinde inceleyerek, ilçeye önemli bir hizmet kazandırmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Başkan Altay, atıksu arıtma tesisleri kurma hedeflerine vurgu yaparak, Konya genelinde şu ana kadar tamamlanan 44 tesisin yanı sıra devam eden 3 tesisten bahsetti.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Altay, yaptığı açıklamada, "Çumra'ya verdiğimiz sözlerden birini daha yerine getiriyoruz. Konya Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimizin altyapısı için önemli işler yapıyoruz ve bugün Çumra Atıksu Arıtma Tesisi'nde incelemelerde bulunduk. Bu tesisimiz, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İLBANK, FRITT-2 kredisiyle Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştiriliyor. Şu anki en ileri teknolojiye göre gerçekleştirdiğimiz ileri biyolojik arıtma tesisimiz 2043 yılında 71 bin 700 nüfusa göre projelendirildi" dedi.

Çumra Belediye Başkanı Recep Candan, ilçeye kazandırılan tesisin önemli bir eksikliği gidereceğine işaret ederek, Başkan Altay'a teşekkür etti. Candan, "Çumramızın yıllarca kangren olan bir sorunu kanalizasyonun arıtma tesisinin olmayışıydı. Bu da çevresel açıdan Çumra-Konya Yolu üzerinde rahatsızlığa sebebiyet veriyordu. Büyükşehir Belediyemiz, İller Bankamızla beraber arıtma tesisimizin yapımına başladı. Bu, hepimiz açısından son derece mutluluk verici bir gelişme. Çumra'mızın uzun yıllar hizmetini görecek bir yatırım. Bu yatırımın ilçemize kazandırılmasından dolayı Konya Büyükşehir Belediye Başkanımıza şükranlarımı arz ediyorum. İnşallah yapımının da en kısa sürede tamamlanarak hizmete girmesini bekliyoruz. Hayırlı, uğurlu olsun" ifadelerini kullandı.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Demir de atık suyun çevresel etkilerini bertaraf etmek amacıyla atıksu arıtma tesislerini yaygınlaştırmayı sürdüklerini belirterek, "Konya Büyükşehir Belediye Başkanımızın talimatlarıyla KOSKİ Genel Müdürlüğü olarak Konya'daki ilçelerin tamamında atıksu arıtma tesislerini yapılmasına öncelik verdik. Bu tesisimiz 9 buçuk milyon Euro'ya mal oluyor. Yüzde 50'si hibe, yüzde 50'sini de kendi öz kaynaklarımızla karşılıyoruz. Çumra'ya hayırlı olsun" cümlelerine yer verdi.

İleri biyolojik arıtım özelliğine sahip olacak Çumra Atıksu Arıtma Tesisi, 9 bin 895 metreküp/gün kapasiteli olarak inşa ediliyor. Çumra ilçe merkezi, Alibeyhüyüğü, İçeri Çumra ve Okçu mahallelerinden kaynaklanan atık suların arıtılacağı tesisin yapımı için İller Bankası tarafından yürütülen Avrupa Birliği'nin Türkiye'deki Mülteciler İçin Mali Yardım Programı (FRIT II) kapsamında, Avrupa Birliği kaynaklarından Dünya Bankası aracılığı ile 4 milyon 560 bin Euro hibe temin ediliyor.