Çiftçilere 2025 Yılı Fidan ve Fide Destekleri Açıklandı

Çiftçilere 2025 Yılı Fidan ve Fide Destekleri Açıklandı
Konya Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınmayı desteklemek amacıyla 31 ilçede çiftçilere yönelik fidan ve fide desteklerinin 2025 yılı başvurularını almaya başladı.

Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, yaptığı yazılı açıklamada, tarımsal desteklemelerin 2025 yılında da artarak devam edeceğini belirtti.

Altay, kırsaldaki en önemli önceliklerinin vatandaşların yaşadıkları bölgelerde refah seviyesini artırmak olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti: "Tarımsal destekler konusunda çok kıymetli çalışmalar yürütüyoruz. Konya tarımının gelişmesi için 2025 yılı için planladığımız tarımsal destekleme başvurularımız başladı. Kırsal kalkınmayı sağlamak ve çiftçimizin yaşadığı bölgede gelirini artırmak amacıyla çiftçilerimize 2025 yılı için planladığımız yüzde 50 hibe destekli elma, asma, şeftali, kiraz, ceviz, badem, aronya, ahududu, böğürtlen, az su tüketen bitkilerden nohut, Macar fiği, aspir, korunga ile yüzde 85 hibe destekli tıbbi aromatik bitkilerden kekik, adaçayı ve sumak için destekleme başvurularını 31 Temmuz'a kadar alacağız. Ayrıca pilot bölgelerde Antep fıstığı ve kestane fidanı desteklemesi yapılmaktadır. Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı tüm çiftçi kardeşlerimi Büyükşehir Belediyemizin sağladığı bu imkandan faydalanmaya davet ediyorum."

Üreticiler, destekleme için müracaat dilekçelerini Konya Büyükşehir Belediyesine, ilçe belediyelerine ve mahalle muhtarlarına teslim edebilecekleri gibi, başvurularını çevrim içi olarak da yapabilecekler. Konuyla ilgili çevrim içi başvuru, ayrıntılı bilgi ve başvuru dilekçesine www.konya.bel.tr adresinden ulaşılabilecek.