Canik, Venom Lr İle Tsk Ve Müttefik Ülkelere Güç Katmayı Hedefliyor

Canik, Venom Lr İle Tsk Ve Müttefik Ülkelere Güç Katmayı Hedefliyor
CANiK, dünyanın en prestijli savunma sanayii fuarlarından IDEF'23 kapsamında yeni ürünlerini görücüye çıkaracağını duyurdu.

CANiK, dünyanın en prestijli savunma sanayii fuarlarından IDEF'23 kapsamında yeni ürünlerini görücüye çıkaracağını duyurdu. İngiliz AEI Systems şirketini satın alarak deniz, hava ve kara platformları için büyük önem taşıyan 30x113 mm toplarının üretimi alanında ciddi bir yatırım yapan CANiK, VENOM LR'i de IDEF'te sergileyecek.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Millî Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı yönetim ve sorumluluğunda düzenlenen IDEF'23 için geri sayım devam ediyor. Bu yıl 16'ncısı düzenlenen IDEF'23 25-28 Temmuz tarihleri arasında İstanbul'daki Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek. CANiK de IDEF'23 için merakla beklenen en yeni ürünlerini görücüye çıkarmaya hazırlanıyor. Orta kalibre top üretimi alanında dünyanın önde gelen firmalarından İngiliz AEI Systems şirketini geçtiğimiz yıl satın alan CANiK, alanında dünyada en iddialı ürünlerin başında gelen VENOM LR ile IDEF'in gözdesi olmayı hedefliyor. Deniz, hava ve kara platformları için büyük önem taşıyan 30x113 mm toplarının üretimi alanına yaptığı yatırımla büyük bir ses getiren CANiK, VENOM LR ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin yanı sıra dost ve müttefik devletlerin silahlı kuvvetlerine kazandıracağı kabiliyetlerle Türkiye'nin gücüne güç katmayı amaçlıyor.

"ÖN GÖRÜŞMELERE BAŞLADIK"

CANiK Genel Müdürü C. Utku Aral, "Global savunma sanayinin en fazla yükselen değeri olma yolunda ilerleyen Türk Savunma sanayii, en gözde ürünleriyle yurtdışında ses getirmeye devam ediyor. Bu anlamda CANiK ve tüm grup şirketlerimiz ile birlikte sektörümüzün ve dünyanın en fazla rağbet gösterdiği fuarlardan biri olan IDEF'23 için büyük bir titizlikle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bildiğiniz gibi, CANiK'in de içinde bulunduğu SYS (Samsun Yurt Savunma) grup şirketlerimizden biri olan AEI Systems, orta kalibre top üretiminden sorumlu grup şirketimizdir. Bu fuar kapsamında konuklarımız için pek çok sürpriz hazırladık. Bunların başında da orta kalibre top alanında dünyada 5 üreticiden biri olan AEI Systems'in 30x113 mm mühimmat kullanan VENOM LR topu geliyor. Bu ürünün potansiyeli ve gücünü düşündüğümüzde, yakın geleceğinin en fazla talep edilen ürünlerinden biri olarak görülen orta kalibre top üretiminde söz sahibi olacağımızı söyleyebiliriz. Dost ve müttefik ülkelerin yeni gözdesi VENOM LR için ön görüşmelere çoktan başladık. İnanıyoruz ki, Dünya'daki orta kalibre otomatik top çalışmalarına yeni bir soluk getireceğiz. İhracat rekorları kıran savunma sanayimizin gözde markalarından biri olarak bu fuarımızı da yeni işbirlikleri ve siparişler ile tamamlamayı hedefliyoruz" dedi.

YAKIN GELECEĞİN SİLAHI

Aral, "Gelişen teknolojiler ile artan kabiliyetlere paralel olarak daha da yıkıcı hale gelen savaş alanlarında, düşük geri tepmeli yüksek ateş güçlü toplara olan ihtiyaç giderek artıyor. Taktik tekerlekli zırhlı araçlar (TTZA) ya da insansız kara araçları (İKA) ile birlikte kullanılan UKSS'lerin, küçülen boyutlarına rağmen artan hassasiyeti, yeni mühimmat teknolojilerinin sunduğu kabiliyetlerle birlikte ele alındığında, muharebe sahasında gerçek bir değişim sürecinin yaklaşmakta olduğu görülüyor. Daha önce sadece sabit ve döner kanatlı askeri hava platformlarına özel çözüm olarak algılanan 30x113mm otomatik top sistemleri, insanlı ve insansız kara, deniz ve hava araçlarında yakın geleceğin silahı olarak nitelendirilmeye başlandı. 30x113 mm mühimmat kullanan, düşük ağırlık ve geri tepmeye sahip kompakt boyutlardaki VENOM LR'ın sağladığı istisnai özellikler giderek küçülmekte olan uzaktan komutalı silah kuleleri (UKSS) için ideal çözüm teşkil ediyor" diye konuştu.

KAPGAN'IN YOĞUN TEST SÜREÇLERİ SÜRÜYOR

Aral, "Son dönemde, hafif piyade birliklerine ihtiyaç duyulan ateş desteğini sağlayacak insansız kara aracı (İKA) konseptleri geliştirilmeye başlandı. Bu sayede zırhlı araçlarının giremeyeceği coğrafyalarda bile etkin ve doğrudan ağır ateş desteğinin sağlanabileceği düşünülüyor. Bu konuda en güzel örneklerden birisini de HAVELSAN'ın Dijital Birlikler Konsepti kapsamında geliştirdiği İKA ailesinin yeni üyesi KAPGAN oluşturuyor. VENOM LR topu ve yine CANiK'in de içinde bulunduğu SYS grup şirketlerinden biri olan UNIROBOTICS'in TRAKON 30 UKSS'si ile donatılan KAPGAN, şimdiden modern orduların gözdesi olmaya başladı" ifadelerini kullandı.

Canik, Venom Lr İle Tsk Ve Müttefik Ülkelere Güç Katmayı Hedefliyor

Canik, Venom Lr İle Tsk Ve Müttefik Ülkelere Güç Katmayı Hedefliyor