Antalya'da "Plastiksiz Kıyılar, Plastiksiz Sular" Projesi Devam Ediyor

Antalya'da "Plastiksiz Kıyılar, Plastiksiz Sular" Projesi Devam Ediyor
ANTALYA (AA) - Antalya Büyükşehir Belediyesi, Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD) ve Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) iş birliğiyle 2023 yılında başlatılan "Plastiksiz Kıyılar, Plastiksiz Sular" projesinin bu yılki ikinci etkinliği Belek Halk Plajı'nda gerçekleştirildi.

ANTALYA (AA) - Antalya Büyükşehir Belediyesi, Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD) ve Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) iş birliğiyle 2023 yılında başlatılan "Plastiksiz Kıyılar, Plastiksiz Sular" projesinin bu yılki ikinci etkinliği Belek Halk Plajı'nda gerçekleştirildi. 7 Temmuz'a kadar sürecek olan proje, plastik kirliliğine dikkat çekmek ve vatandaşlarda plastik atık bilincini artırmayı hedefliyor.

Proje, Farkındalık ve Temizlik Etkinlikleri ile Devam Ediyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi, EKAD ve TÜRÇEV'in iş birliği ile yürütülen proje, plastik atıkların çevreye olan zararlarına dikkat çekmeyi ve bu konuda bilinç oluşturmayı amaçlıyor. Bu yıl Konyaaltı sahilinde başlayan etkinliğin ikinci ayağı Belek Halk Plajı'nda düzenlendi. Türkiye'nin farklı şehirlerinden gelen ve proje ortaklarınca çevre eğitimi verilen 35 gönüllü, plajda çeşitli aktiviteler gerçekleştirdi. Gönüllüler, stantlar ve bilgilendirme yazıları açarak plaj temizliği yaptı.

Binlerce Sigara İzmariti Toplandı

Temizlik sırasında sahilden toplanan plastik atıkların yanı sıra binlerce sigara izmariti dikkat çekti. Çevreciler, topladıkları atıkların arasından izmaritleri tek tek ayıkladı. Etkinlik sayesinde yerli ve yabancı vatandaşlarda plastik atık bilincinin artırılması hedefleniyor.

Plastik Atıklar Gelecek Nesilleri Tehdit Ediyor

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Antalya Koordinatörü Mustafa Ergiydiren, plastik atıkların gelecek nesiller için ciddi bir tehdit oluşturduğunu vurguladı. Ergiydiren, "Özellikle plastik atıkların doğada yok olma sürelerini düşünecek olursak, bu gelecek nesillerimizi tehdit eder boyuta ulaşmış bulunmakta. Her yıl denizlerimize milyonlarca ton plastik atık gönderiliyor ve bu insan eliyle oluyor. Bu noktada toplumumuzu ve ülkemizi ziyaret eden turistlerin dikkatini çekmek ve genel olarak bilinci artırmak amacıyla bu faaliyeti gerçekleştiriyoruz" dedi.

Daha Fazla İnsana Ulaşmayı Hedefliyoruz

Ekolojik Araştırmalar Derneği Proje Geliştirme ve Eğitim Programı sorumlusu Deniz Candaş ise, "Plastiksiz Kıyılar, Plastiksiz Sular" projesinin ikinci etkinliği ile daha fazla insana ulaşmayı hedeflediklerini belirtti. 7 Temmuz'a kadar sürecek bu farkındalık projesi kapsamında, vatandaşların tüketim tercihlerini yeniden gözden geçirmesini sağlayacak çeşitli aktiviteler gerçekleştirilecek. Sahilden çıkarılan atıklar, farkındalık oluşturmak amacıyla 9 ayrı kategoride sergileniyor.

Antalya'da "Plastiksiz Kıyılar, Plastiksiz Sular" Projesi Devam Ediyor