Aile Bakanlığı o vatandaşlara ayda 5.160 TL para ödüyor! Başvuru şartları belli oldu

Aile Bakanlığı o vatandaşlara ayda 5.160 TL para ödüyor! Başvuru şartları belli oldu
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı o vatandaşlara ayda 5.160 TL maaş bağlıyor. Ödemeler her ay düzenli bir şekilde bakanlık tarafından gerçekleştiriliyor. Peki ya kimler bu fırsattan yararlanabiliyor? İşte ayrıntılar...

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın başlattığı destek ödemeleri programında ihtiyaç sahipleri için verilen yaşlılık aylıklarının miktarları artırıldı. Bakan Derya Yanık, Ocak ayı zam düzenlemesi sonrasında engelli aylıklarının da artacağını söylemişti.

Bu bağlamda yüzde 40 ile yüzde 69 arasında engeli olan vatandaşlarla birlikte yüzde 70 engeli olan vatandaşların da aylıklarına zam geldiği duyuruldu. Ödemenin 3 bin 336 TL'den 4 bin 336 TL'ye çıkarıldığı açıklandı.

2022/12/14/para-9.jpg

ENGELLİ AYLIĞI BAŞVURU ŞARTLARI

Engelli Sağlık Kurulu raporunda "ağır özürlü" olduğunu belgeleyen kişiler engelli aylığı almaya hak kazanırlar. Başkalarının yardımı ve bakımı olmadan devam edemeyen tüm engelli vatandaşlar belgeleriyle müracaat etmeleri halinde belirlenen miktar kadar her düzenli olarak maaşlarını alırlar.

Her türlü aile geliri toplamının hanede yaşayan kişi sayısına bölünerek ortaya çıkarılan engelli aylığının hesaplanmasında net asgari ücretin 2/3'ünden daha az bedeli baz alınır.

2022/12/14/para-15.jpg

EVDE BAKIM HİZMETİNDEN KİMLER FAYDALANIR?

Üvey çocuklar da dahil edilmek üzere bakıma muhtaç olan engelli kişiler için evde bakım hizmeti sunulmaktadır. Eş, çocuklar ve eşleri, ebeveynler ve onların ebeveynleri, torun ve torunların eşleri, kardeşlerin eşleri, kardeşlerin çocukları ve kardeşlerin eşleri, eşin ebeveynleri, eşin erkek ve kız kardeşleri, eşlerin erkek ve kız kardeşlerinin eşleri ve çocukları, amcalar ve amcaların eşleri, teyzeler ve teyzelerin eşleri, dayılar ve dayıların eşleri, halalar ve halaların eşleri ve bu bireylerin hepsinin çocuklarının engelli bakımı sağlaması halinde kendilerine evde bakım maaşı verilir.