29 İlde "Sibergöz-49" Operasyonu: 110 Şüpheli Yakalandı

29 İlde "Sibergöz-49" Operasyonu: 110 Şüpheli Yakalandı
ANKARA (AA) - İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 29 ilde "nitelikli dolandırıcılık, hırsızlık, çevrim içi çocuk müstehcenliği ve tacizi" suçlarına yönelik düzenlenen "Sibergöz-49" operasyonlarında 110 şüphelinin yakalandığını bildirdi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 29 ilde "nitelikli dolandırıcılık, hırsızlık, çevrim içi çocuk müstehcenliği ve tacizi" suçlarına yönelik düzenlenen "Sibergöz-49" operasyonlarında 110 şüphelinin yakalandığını bildirdi.

Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 7258 Sayılı Futbol ve Diğer Spor Müsabakalarında Bahis ve Şans Oyunları Düzenlenmesi Hakkındaki Kanuna muhalefet, bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle nitelikli dolandırıcılık, hırsızlık, çevrim içi çocuk müstehcenliği ve tacizi suçlarına yönelik "Sibergöz-49" operasyonlarının gerçekleştirildiğini belirtti.

Operasyonların Detayları

Operasyonlar, Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde, Kahramanmaraş, Afyonkarahisar, Ankara, Samsun, Sakarya ve Diyarbakır merkezli olarak; İstanbul, Malatya, Balıkesir, Antalya, Mersin, Konya, Artvin, Düzce, Kırklareli, İzmir, Adana, Batman, Bursa, Gaziantep, Giresun, Hatay, Kırıkkale, Kocaeli, Muğla, Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ ve Trabzon'da düzenlendi.

Yerlikaya, operasyonlarda hesaplarında 3 milyar 750 milyon lira işlem hacmi bulunan 110 şüphelinin yakalandığını ve bu operasyonlarla sanal devriyelerin 7 gün 24 saat görev başında olduğunu vurguladı.

Emniyet Güçlerine Tebrik

Yerlikaya, açıklamasında, "Siber vatanda sanal devriyelerimiz 7 gün 24 saat görevlerinin başında. Bu önemli operasyonlarda emeği geçen tüm emniyet güçlerimizi tebrik ediyorum." ifadesine yer verdi.

Operasyonların ülke genelinde geniş çaplı bir şekilde sürdürüldüğünü belirten Yerlikaya, suç ve suçlularla mücadelenin kararlılıkla devam edeceğini söyledi.