2023 emekli maaşı ne kadar olacak? Beklenen rakam belli oldu

Milyonlarca SSK ve Bağ- Kur emeklisi Ocak 2023 zammını yakından takip ediyor. Geçtiğimiz gün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) kasım ayı enflasyon rakamlarını...

2023 emekli maaşı ne kadar olacak? Beklenen rakam belli oldu

Milyonlarca SSK ve Bağ- Kur emeklisi Ocak 2023 zammını yakından takip ediyor. Geçtiğimiz gün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) kasım ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Açıklanan verilerin ardından yeni yılda emekli maaşlarına gelecek zam oranı merak ediliyordu. İşte detaylar… Son zamanlarda yeni yılın gelmesi ile birlikte milyonlarca emekli ocak ayı yapılacak zam oranlarını araştırmaya başladı. TÜİK’ in açıklamış olduğu enflasyon rakamlarının ardından özellikle emekli ve memur maaşlarına yapılacak zam oranlarının araştırılmasının yanında asgari ücrete gelecek zam oranı da merak ediliyor.

Ocak 2023 Emekli Zammında Son Dakika! Zam Oranı Netleşti!

Uluslararası piyasalarda yaşanan hareketlilik ulusal piyasalarda da kendini gösteriyor. 1990’ lı yılların sonunda soğuk savaş döneminin bitmesi ile uluslararası sistemde de bazı değişikler hızla gerçekleşti. Avrupa bölgesinde entegrasyonun hızlandığı ve diğer ülkelerde de diplomatik ilişkilerin güçlendiğini ifade edebiliriz. Küreselleşmenin hızla yayıldığı bugünlerde karşılıklı bağımlılık teorisi de uygulanmaya başlandı. Karşılıklı bağımlılık teorisinin hakim olması ile beraber dünyanın bir yerinde yaşanan ekonomik problem dünyanın öbür ucundaki kişiyi, ülkeyi ya da kuruluşu etkiler oldu. Öte taraftan teknolojinin gelişim hızı da sınır tanımadı. Bugün oturduğumuz yerden marjinal maliyet sıfır olacak şekilde dünyanın öbür ucundaki kişilerle iletişim kurup görüntülü konuşabiliyoruz. Bu bağlamda günümüzde yaşanan gelişmelerin de etkisi ile küresel piyasalarda yüksek enflasyon ile mücadelenin sürdüğünü ifade edebiliriz. Uluslararası alanda yaşanan gelişmeleri biraz da olsa anlatmaya çalıştık. Bu bağlamda küresel piyasada yaşanan olumlu, olumsuz gelişmelerin ülkemizde de hissedildiğini söyleyebiliriz. Dolayısı ile dünya genelinde etkili olan salgının ardından üretim zinciri tedarikinde ciddi kopuşların yaşanmasından kaynaklı ekonomik krizin yaşandığını belirtebiliriz.

Emekli Maaşlarına Ne Kadar Zam Yapılacak?

Uluslararası sistemin günümüzdeki görünümü ile ilgili az da olsa bilgi vermenin ardından TÜİK’ in açıklamış olduğu enflasyon rakamlarının yeni yılın da gelmesi ile beraber önem arz ettiğini vurgulayabiliriz. 2022 yılında hem ocak ayında hem de temmuz ayında emekli ve memur maaşlarına aynı zamanda da asgari ücrete zam yapıldı. Dolayısı ile son altı ayın enflasyon rakamlarının zam oranları açısından önemli olduğunu belirtebiliriz. TÜİK geçtiğimiz gün kasım ayı enflasyon rakamlarını açıklaması ile kritik bekleyiş devam etti. Son altı ayın enflasyon rakamları ile zam oranlarının netleşeceğini ifade edebiliriz. TÜİK’ in açıklamış olduğu son beş aylık verilere baktığımız zaman temmuzda yüzde 2,37, ağustosta yüzde 1,46, eylülde yüzde 3,08, ekimde 3,54 ve kasım ayında yüzde 2,88 oranında artış olduğunu belirtebiliriz. 5 Aralık 2022 tarihinde açıklanan kritik enflasyon rakamlarının ardından beş aylık enflasyon farkı toplam %14,04 oranında gerçekleştiğini ifade edebiliriz. Öte taraftan TÜİK tarafından açıklanan son beş ay için oluşan enflasyon farkı %7 civarında olduğunu söyleyebiliriz. Buna ek olarak da toplu sözleşmede de %8 oranında bir zammın yapılacağı vurgulanmıştı. Dolayısı ile ikisini topladığımız zaman %15 oranında bir zammın yapılacağını belirtebiliriz. Ama şunu da unutmamak lazım iyileştirme payı ile de daha güçlü oranda bir zammın da yapılacağını belirtebiliriz. TÜİK’ in açıklamış olduğu veriler ve aralık ayı verisinin de açıklanmasının ardından zam oranlarının netleşeceğini ifade edebiliriz. Ancak şunu da söyleyebiliriz; TÜİK’in şimdiye kadar açıklamış olduğu verileri dikkate aldığımızda memur emeklilerine en az %15,11 oranında zam yapılacağını söyleyebiliriz. Kasım ayı verilerinin açıklanmasının ardından milyonlarca SSK ve Bağ Kur emeklisi vatandaşlar en düşük emekli maaşının ne kadar olacağını araştırmaya başladı.